Aktualności
Tak wygląda zabezpieczenie Pragi .
🔴 Czechy :
W 1997, po powodzi, która dotknęła Pragę, rozpoczęto budowę systemu przeciwpowodziowego. W Pradze zabudowano stalowe podstawy do szybkiego montażu zapór przeciwpowodziowych. Aby rozstawić zapory przenośne, w normalnych warunkach miasto potrzebuje 36 godzin. W sytuacjach kryzysowych ten czas można skrócić do czterech godzin.
Cały kompleks przeciwpowodziowy wzdłuż Wełtawy ma długość ok 17 kilometrów. Składa się on z wałów, murów, zapór, jazów i przepompowni. Część współtworzą też nasypy kolejowe i murowane nabrzeża.
W zabezpieczenie przed wodą Praga zainwestowała 2,7 mld koron.
🔴 Tymczasem w Polsce:
"jesteśmy przygotowani na powódź bardziej niż w poprzednich latach", "mamy aż milion worków z piaskiem przygotowanych na Dolnym Śląsku", " we Wrocławiu zabezpieczenie workami z piaskiem ma wysokość 1metra, podczas gdy kilka lat temu było o połowę niżej" ..... - to są ostatnie wypowiedzi Tuska . Jeszcze trochę i ogłosi sukces... Chyba, że woreczki z piaskiem nie wytrzymają i zabytkowe miasto znowu zaleje jak w 1997 roku, to być może skwituje stwierdzeniem, że taki mamy klimat .
Nasi sąsiedzi lekcje z poprzednich powodzi odrobili, zainwestowali , a u nas sukcesem są worki z piaskiem.
Znajdź różnice a koszty
W latach 2016-2022 na budowę nowych wałów przeciwpowodziowych czy zbiorników retencyjnych w dorzeczach Wisły i Odry wydamy ok. 1,2 mld euro - poinformował resort środowiska. Inwestycje wspomoże m.in. Bank Światowy, otwierając linię kredytową na 460 mln euro.
I zostały tylko worki
#DN